Vranov nad Topľou 12. septembra (TASR) – Zlepšiť kvalitu vody v rieke Topľa a obmedziť znečisťovanie spodných vôd je hlavným cieľom investície Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS), a. s. , Košice v okrese Vranov nad Topľou. Slávnostný výkop v rámci realizácie projektu Vranov – pitná voda a kanalizácia v povodí rieky Topľa sa uskutočnil dnes v sídle tohto okresu na Zemplíne.
Celkový náklad na realizáciu súvisiacich 16 stavieb v 2 mestách a 14 obciach okresu je 42,526 milióna EUR. Rozhodujúcim zdrojom financovania je Kohézny fond Európskej únie (EÚ). O poskytnutí takejto pomoci rozhodla Európska komisia v decembri 2004. Obstarávateľ a konečný príjemca VVS dostane z neho viac ako 34 miliónov EUR, v prepočte takmer 1,3 miliardy SKK. Príspevok VVS je 3,4 milióna EUR a zo štátneho rozpočtu SR pôjde 5,1 milióna EUR.
Zhotoviteľom stavieb do decembra 2009 bude víťaz tendra - Inžinierske stavby, a. s. , Košice, projektantom je Enviroline, s. r. o. , Košice a hlavný stavebný dozor vykoná Eutech, spol. s r. o. , Košice.
Podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa VVS Stanislava Hrehu technická príprava projektu sa začala v apríli 2003. Najdôležitejšia zo stavieb je dostavba čističky odpadových vôd (ČOV) vo Vranove nad Topľou v rozpočtovom náklade asi 700 miliónov Sk. Začnú ju aj najskôr stavať. Vybuduje sa 96 kilometrov (km) vodovodných sietí, 7 km vodovodných prípojok, 6 vodojemov, 86 km kanalizácie rôznych druhov, 27 čerpacích staníc. Dobudujú sa ešte ČOV v obciach Soľ a Bystré nad Topľou a postaví úplne nová ČOPV v Hencovciach. V rámci toho Vechec a Hencovce dostanú úplne nový vodovod a kanalizáciu. V okresnom sídle sa napojenie na vodovod zvýši o 20 %. Konečným výsledkom má byť zvýšenie počtu obyvateľov na verejný vodovod a kanalizáciu. V súčasnosti tento podiel tvorí na východnom Slovensku 71 %, pričom celoslovenský priemer je 91 %.
Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Inžinierskych stavieb Jaroslav Jarábek pripomenul, že táto stavebná firma realizuje pre VVS v poradí tretiu stavbu, podobná je v Humennom a v Košiciach a v závere prác je odkanalizovanie juhovýchodného Zemplína. Pri výstavbe použije moderné technologické postupy s uplatnením najkvalitnejších materiálov.
Pre VVS je to v poradí 7. investičná akcia s podporou z Kohézneho fondu EÚ.
Primátor Vranova nad Topľou Tomáš Lešo označil dnešok za veľký deň mesta a okolia a za naplnenie \"dlhého čakania\". S podobným projektom sa usilovali o zdroje ešte z predvstupových fondov EÚ, a to ISPA.
(1 EUR = 37,573 SKK)
0